درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار جستجو محصولات عضویت پی گیری سفارشات صفحه اصلی
     
Monifano
 
   صفحه اصلی      آرشیو اخبار       ديوار ايجادشده در محدوده محوطه جندي‎شاپور برداشته مي‎شود   
ديوار ايجادشده در محدوده محوطه جندي‎شاپور برداشته مي‎شود
1398/04/15

مدير پايگاه ميراث‌فرهنگي جندي‎شاپور و ايوان کرخه گفت: «درخصوص ديوار غيرمجاز ايجادشده در محوطه ثبت ملي جندي‎شاپور پرونده قضايي تشکيل شده و اين ديوار برداشته خواهد شد.»
?¯U?U??§?± ?§U??¬?§?¯?´?¯U? ?¯?± U??­?¯U??¯U? U??­U??·U? ?¬U??¯U?â???´?§U¾U??± ?¨?±?¯?§?´??U? U?U?â???´U??¯


ه گزارش ميراث آريا به نقل از روابط عمومي اداره‎کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خوزستان، يعقوب زلقي اظهار کرد: «در محدوده محوطه تاريخي جندي‎شاپور (گندي‎شاپور) شخصي بدون کسب هرگونه مجوز اقدام به حصارکشي با ديوار پيش‎ساخته دور زمين خود کرده است.»

او با بيان اين‎که محوطه مذکور داراي عرصه و حريم مصوب و هرگونه فعاليت عمراني در اين محدوده ممنوع است، افزود: «با توجه به اين‎که اين شخص در خط حدفاصل عرصه و حريم به نصب ديوار پيش‌ساخته اقدام کرده است، باعث مخدوش شدن سيماي منظر محوطه شده و از همين‎رو از راه مراجع قضايي نسبت به رفع مشکل و جمع‎آوري آن اقدام شده و در آينده مراحل اجرايي اين موضوع اطلاع‎رساني‎خواهد شد.»


شهر باستاني جندي شاپور (گندي‎شاپور) با 800 هکتار وسعت در 12 کيلومتري شهر دزفول در مجاورت روستاي اسلام آباد واقع است.آثار برجامانده اين شهر در 24 شهريور سال 1310 به شماره 46 در رديف آثار ملي به ثبت رسيد. نخستين دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساساني حدود 1800 سال پيش در اين شهر که اکنون بقايايي از آن بر جا مانده است تاسيس شد. گندي شاپور يکي از مهمترين شهرهاي دوره ساساني بود که توسط شاهپور يکم ايجاد شد. جندي شاپور از همان بدو تأسيس به تدريج به صورت يکي از مراکز علمي و پزشکي جهان آن روز درآمد و بنا بگفته? تاريخ‌نويسان شاپور دستور داده بود تعداد زيادي از کتاب‌هاي طب يوناني را به زبان پهلوي ترجمه و در آنجا نگهداري کنند، خسرو انوشيروان در اين شهر بيمارستان بزرگي ساخت و بر توسعه? دانشکده? پزشکي آن افزود.

 
 
 
تازه های وب سایت اطلاعات فروشگاه
Facebook.com/Monifano.eshop
09354715389
Info@monifano.com
Monifano
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فروشگاه Monifano می باشد

طراحی شده توسط شرکت مهندسی فرا ارتباط به پویان